“Az 1722. évben kapta Szarvas, mint mezőváros , a maga kiváltságait. Ezeket Hrdina lelkész magával vitte. Őt ui. hivatalából elmozdították, gyermekeiket kenyerüktől fosztva ezzel meg, feleségét pedig boszorkányság vádjával illetvén, a Körösbe akarták dobni, hogy meggyőződjenek arról, vajon mint boszorkány fenn úszik-e a vízen, avagy mint nem boszorkány elmerül – Otempora! O mores!”
Tessedik evangélikus lelkész volt, aki nem elégedett meg lelkészi tevékenységével, hanem felvilágosult eszméit, ismereteit akarta átadni gyülekezetének, hazájának. Munkásságának sokrétűségét a falon lévő tablókról ismerhetik meg. Ma leginkább talajjavító és pedagógiai munkássága ismert, de sokat tett az emberek gondolkodásmódjának megváltoztatásáért az új iránti nyitottság elfogadásáért, a tudomány akkori eredményeinek befogadásáért. Templomot és iskolát építetett, tanított, gazdálkodott, szembeszállt a babonákkal, hiedelmekkel, kuruzslással. Olyan ember volt, aki példa lehet mindannyiunk számára.
Az egyik sarokban látható maga Tessedik Sámuel, akinek az életműve előtt tisztelgünk. A teremben látható még egy táblázat és mellette egy játék, a korabeli árakról, értékekről, melyből kiderül, könnyebb, vagy nehezebb volt-e az élet a XVIII-XIX. század fordulóján.